Вівторок, 19.03.2024, 12:40

Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Далеке минуле | Реєстрація | Вхід
Меню сайту

Категорії розділу
Наші новини [18]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

     За 27 км. від районного центру Радивилів, на березі річки Пляшівки розкинулося село Пустоіванне – центр сільської Ради, якій підпорядковані ще села Іванівка, Рудня, Гаї, Гусарі, де проживають 1264 громадян. Територія була заселена ще в глибоку давнину землеробськими і скотарськими племенами. Свідченням цього є багато знайдених на околицях села пам’яток матеріальної культури ( кам'яні сокири, рубила, скребачки, наконечники стріл тощо).
     В урочищі " Середнє" археолог професор Ігор Кирилович Свєшніков ( м. Львів) і археолог Юзеф Миколайович Нікольченко (м. Рівне) знайшли бронзове вістря до стріли. Там же вони відкрили стоянку первісних скотарів і землеробів, що існувала ще у 2-му тисячолітті до нашої ери. У вивченні історії нашого краю добре допомагає книга Олександра Цинкаловського " Стара Волинь і Волинське Полісся", яка була видана в Канаді.
     Село вперше згадується в 1945р. в описі земель, що належали Луцькому замку. В цьому документі вказується, що частина села належала землянам Олехні і Михайлу Козинським, а решта – князю Збаражському. Ця частина села утримувала одну городню ( тобто двір) в Кременецькому замку. Щодо самої назви села Пустоіванне. 
     Є діві версії про походження назви села. 1-а версія: село горіло, стало пустим. 2-а версія: колись село називалось Івання (е) , тому виникла потреба відрізнити цю назву від такої ж назви іншого села ( тепер в Дубенському районі ). Цілком вірогідно, що найперша і найдавніша назва нашого села " Іванне". 
     Олександр Цинкаловський в своїй книзі називає 3 урочища, які відносились до села Пустоіванного : Віпозірка, Точок і Рудня. Старожили села першої назви не пригадують. Щодо другої назви, то побутує думка, що село Гусарі мало первісну назву Точок. 
     Походження назви Рудня сягає у ХVІІ – ХVІІІ століття. Тоді на цьому місці діяла мала рудня, тобто місце, де із болотної залізної руди добували метал. За переказами тут колись був металоварний завод. На Рівненщині рудні були досить численними. 
    Урочище Рудня з часом поступово розширювалося і перетворювалося в село й очевидно стало таким остаточно, коли у 1873 р. через нашу територію проклали залізницю. Вона відокремила колишнє урочище від основного населеного пункту Пустоівання. За 1545 р. село Пустоівання згадується в книзі Теодоровича " Волинь в описаниях городов, местечек и сел" , виданій у 1890 р. в Почаєві. Документальних даних про село в ХVІІ – ХVІІІ ст. поки що не багато, але можна стверджувати, що тут прокотилась хвиля татарських погромів, а селянство страждало від засилля своїх феодалів та землевласників, а також литовських та польських магнатів.
    Разом з тим, господарство все-таки розвивалося, розвивалася зокрема і торгівля. Німим свідком тих часів став скарб – горщик з литовськими монетами ХVІ – ХVІІ ст. його було знайдено в селі Рудня в 60 роках ХХ ст. Це сталося в той час, коли жителі орали город і розорали горщик з монетами.
    Відкриття руху по залізниці Здолбунів-Радивилів у 1873 році сприяло появі на території села Пустоіванне промислових підприємств: паперової фабрики та гуральні, які здавались в оренду. Папірня за розповідями старожилів – колишніх робітників фабрики стояла на річці Пляшівці. Була обладнана паперовою машиною і виготовляла кольоровий обгортковий папір, який використовували для пакування цукру і свічок. 12 червня фабрика згоріла, зазнавши втрат на 100 000 крб. Відбудована у 1915 р. була знову спалена.
Форма входу

Пошук

Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Друзі сайту
Радивилівська ЦСПШБ Козинська ПШБ
Крупецька ПШБ
Дружбівська ПШБ
Михайлівська ПШБ
Теслугівська ПШБ
Хотинська ПШБ

Партнери

--->


с. Іванівка Рівненська обл. Радивилівський р-н.© 2024
Конструктор сайтів - uCoz